Categories
ספרות ילדים

סיפורים (לא) לפני השינה

לא יודעת איך זה עם הקטנים שלכם, אבל אם יש משהו שלמדתי בקריירת האמהות היחסית מתחילה שלי – חייבים להוריד הילוך לפני השינה אחרת האינדיאנים לא קולטים שחושך בחוץ והגיע הזמן לעצום עיניים ולהירדם, או כמו שאני אומרת להם ״עכשיו הולכים לישון עד אור ראשון״ (בשנה האחרונה הוספתי ״אפשר גם עד אור שני ושלישי״ כי לא באמת רוצה אותם ליד המיטה שלי עם שחר, אבל האמת היא שזה לא באמת עוזר לי).

עם הירידה בהילוך אמורים להיפרד לשלום מכל פעילות מעוררת (בן זוגי, שיחיה, מפליא ושר להם שיר ערש כבר במהלך האמבטיה!) ולבחור ספר מרגיע.

ברשימת הספרים האסורים מככבים ספרים אינפורמטיביים שמלמדים על כל מיני דברים כמו על דינוזאורים או חלל, ספרים עם לשוניות (בזמן שלפני השינה – גם לפתוח לשונית זו פעילות מאמצת!) וספרים מצחיקים.

ספרים מצחיקים זה הדבר הכי כיפי בעולם. אין הורה שלא ימס למראה ילדים המתגלגלים לתוך עצמם במעין פקעת אנושית ולא מפסיקים להתפקע מצחוק, ועדיין – כמה מצחיקים, ככה הם השטן בהתגלמותו.
הסיבה היא פשוטה: ספרים מצחיקים מרחיקים אתכם מהיעד של ילדים ישנים לפני תשע.

מהניסיון שלי, אם יש לכם ילדים בגילאי 5-6 ואתם זקוקים לשעות השקט שלכם בערב, כדאי לכם מאוד להימנע מהקראת הספרים הבאמת מעולים הבאים.
חשוב לציין כי תמיד ישנה האפשרות לפתוח את טקס השינה הרבה יותר מוקדם ואז אפשר לשקוע לספרים עבי כרס ואפילו כאלו שמעוררים את הפקעות המתגלגלות מרבצן, פשוט כי (לפעמים) הזמן עושה את שלו.

ספרי ילדים מעולים שלא כדאי לקרוא לפני השינה

סדרת ״הרפתקאות דוד אריה״

כשרק רכשנו את הספר הראשון בסדרה, ״הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה״, והגדול (אוטוטו בן 6) לא הפסיק להשמיע קולות של נחנק מרוב אושר, חשבנו שעלינו פה על משהו מטורררררף. ואכן עלינו עליו, הבעיה שעם הדבר המטורררררף הזה גם השינה נטרפה והילד נשאר עם עיניים פעורות עד משהו כמו תשע וחצי – עשר בלילה.
הדוד אריה (מאת ינץ לוי הבאמת מלך) הוא אחד האדירים (והמצחיקים) בממלכת המילה הכתובה לילדים, אבל הוא האויב הראשון במעלה של יעד ה״ילדים ישנים לפני תשע״.
חובה לקנות או להשאיל מהספריה ולקרוא, אבל לא אחרי שמונה בערב.

הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה – הספר הראשון בסדרה

נ.ב
גם לכם הדוד אריה מזכיר את סבא טוביה? 🙂

טימי טעות כשמו כן הוא

גם ״טימי טעות״ של סטפן פסטיס (אמן קומיקס אמריקני) הוא מהספרים שגורמים לילדים קטנים להתפקע מצחוק, הווה אומר מאיימים על הצניחה המוקדמת שלהם לעולם החלומות.
טימי הוא ילד קריקטורה תרתי משמע עם דמיון מפה עד הונלולו שהקים סוכנות בילוש ויש לו עוזר שהוא בכלל דוב קוטב העונה לשם אנוש (חברו את זה לטימי טעות ותבינו את השיעור הראשון ב״משחקי מילים משעשעים״ שהילדים שלכם הולכים ללמוד), חבר בשם רולו טוכעס וחבר אחר לכיתה, נונציו בנדיצ׳י, ששוכר את שירותיו ונוהג לדחוף לאף מלא דברים, בין היתר מחקים של עפרונות.
אם לסכם בשלוש מילים: אושר דבילי צרוף.

טימי טעות
טימי טעות 2 מאת סטפן פסטיס
ימין: אנוש * שמאל: סטנפרד הידוע בכינויו רולו טוכעס * למטה: נונציו בנדיצ׳י מלך המחקים

כראמל החתול ושינה ערבה ממול

כראמל החתול הוא דווקא יופי של ספר לפני השינה. יש בו הרפתקאות ואקשן, אבל לא יותר מדי מתח או הומור. אישית ספרים עם פרקים (שזה כנראה העתיד שלי לאור ילדיי שמשום מה גדלים ולא נתקעים בגילאים של ספרים עם דפים קשים) קשים עליי, פשוט כי אני עייפה יותר מילדיי בשעה שהם אמורים לצנוח.

כראמל החתול מאת מאירה ברנע – גולדברג

אגף ספרי האימה

באגף המפחידים מככבים אצלנו שלושה ספרים: ברמלי של צ׳וקובסקי, פטר והזאב וכן המסע אל האי אולי, כאשר כאן דווקא בן הארבע הוא הגיבור הראשי.

ברמלי טורף הילדים היא דמות שקשה לקטן לאהוב, גם אחרי שהיא הופכת את עורה ונהיית לקונדיטור שמחלק מגדנות לקטנטנים (בינינו? שינוי קצת תמוה) ואני לגמרי מבינה אותו, על אחת כמה וכמה לאור האיורים הפסיכדלים-מוטרפים של דוד פולונסקי.

פטר והזאב מפחיד אותו רק בגלל שהשמעתי לו את הקלטת (כן, כן, התגלגלה לידיי קלטת ונמצא רשמקול ישן לשם כך) וזה הכי בצדק בעולם. מי מאתנו לא מצא את עצמו הילד נמשך אל האימה, מפורק מרעידות, ועדיין לא מצליח להרפות? אצלי ואצל אחיי זה היה בצורת תקליט וחרשנו אותו עד כדי שריטות עמוקות, תרתי משמע.

פטר והזאב – מספר דן כנר

לגבי המסע אל האי אולי – הכל היה בסדר עד שהגענו לעמוד השני בו היה ציור של אלישבע הבובה השבורה והגידמת. וויי ויי, כמה שהילד הזה הוא מיני-מי שלי בדברים האלו. אני עד גיל מאוחר נמנעתי מלראות את צ׳אקי וכשנתקלתי בבובות תמיד השתדלתי להתרחק מהם. אפילו כשכבר הייתי התיכון ואמא שלי קבלה איזו בובת כרוב ענקית, היה לי ממש קשה להיות אתה לבד בחדר, כשהיא מאחוריי…

כהערת אגב, יש גרסה מודרנית של ״המסע אל האי אולי״ עם איורים מרהיבים של בתיה קולטון אך זו טרם התגלגלה אלינו. מי יודע, אולי הגרסה הזו תקל על הקטנטן.

בין שיר ערש לסיפור הרס

לסיום, וכדי להקליל את אווירת האימה, קבלו את ד״ר סוס בגרסת ראפ 🙂
ההורה הראשון שיצליח להרדים עם זה את ילדיו מוזמן ליצור עמי קשר לקבלת תעודת הורה מרדים מצטיין כולל מסלול ישיר לגינס ומפתח לגן עדן של ההורים המושלמים.

לילה טוב חמודים!